вторник, 25 февруари 2025 г.

ВЗЕ-Фото 2024 – Кристина Тотева




Море


 


Есен

 

Снимки на Кристина Тотева

 

Представяне на фотографа: Започнах да пиша поезия от ранна детска възраст. От сравнително кратко време пиша и разкази. Имам призови места в конкурси, както за поезия, така и за проза. Мои творби са избрани да участват в сборници и алманаси.

 

 Лично послание на фотографа: Да на Добротата!

  

За конкурса

 

* * *


понеделник, 24 февруари 2025 г.

Шести национален конкурс БЪЛГАРСКА АПЕВА 2025

 

Фондация ВИА и издателство Светът в Промяна (VVMA-Будапеща) обявяват

Шести Национален Литературен Конкурс

БЪЛГАРСКА АПЕВА 2025

Целта на конкурса е двойна: популяризирането на поетичния жанр апева и да зарадва любителите на поезия с една нова, шеста антология на българската апева.

В конкурса може да участва всеки от България или чужбина със свои собствени апеви на български език. Непълнолетни могат да участват със съгласие на родителите си.

Участниците могат да представят най-много 40 апеви или поеми,  използващи формата апева, с общо не повече от 200 реда.

Участието в конкурса е без такса.

Участието в антологията е доброволно Редактират се два варианта на антологията: един печатан и друг в електронна форма, с по-широко участие. Участието в печатния вариант изисква поръчката на един или повече екземпляри (стойността на първия е 19 лева, това съдържа и пощенските разходи). Допълнителни екземпляри мога да се поръчват в неограничен брой на цена 14 лева. При предварителна поръчка не се начисляват пощенски разходи. Освен това при участие в печатната антология с повече от четири апеви, има такса от 2 лева за апевите над този лимит. При участие само в електронния вариант се изисква поръчка  за него на стойност 9 лева.

Участниците със стойностни творби ще бъдат публично обявени и отличени с правото да участват в антологията. Те имат и правото да получат поименно издадена диплома, която е безплатна за участниците в антологията, а другите дължат 6 лева такса.

Явяването на конкурса изисква предварителна регистрация онлайн на адрес:

www.apeva.art/ApevaBG2025

Регистрацията не поражда никакви задължения, но само регистрираните ще получат  съобщение за периода и начина на изпращане на произведенията. За информация: крайният срок за изпращане на произведенията е 15 април 2025.

Всеки регистрирал се, който не е участвал в предишните антологии на българската апева, ще получи като подарък (и помощ) една от тях.

Други подробности, вести и отговори на въпроси могат да се намерят тук.

  

24 февруари 2024

 


Въпроси и отговори

Особено предлагаме на вниманието на всички интересуващи се статията Защо и как даучастваме в конкурсите на ВИА.

 

* * *

 

 

петък, 14 февруари 2025 г.

ВЗЕ-Фото 2024 – Диляна Георгиева

 


 

Варна

 

 


Море

 

 


Есен

 

Снимки на Диляна Георгиева


Представяне на фотографа: Аз съм майка, художник-ентусиаст, поет по душа и творец по призвание. Откакто се помня рисувам с думи и молив, живея в рими, често съм енигма за хората... Създавам картини в съзнанието си, които пренасям на белия лист или на дигитален носител. Есента е сред любимите ми сезони, пленява ме с пъстротата си и е последна глътка въздух преди зимата. Често вдъхновението ме преследва, а аз му давам поле за изява.

 

 Лично послание на фотографа: Нека дните ни да са цветни като есенните листа, да бъдем щедри като есенните дъждове и като вятъра да носим промяна! 


 

За конкурса

 

* * *

 

сряда, 12 февруари 2025 г.

ВЗЕ-Фото 2024 – Никълъс Буун

 

 


 

Варна

 

 


Море

 

 


Есен

 

Снимки на Никълъс Буун

 

Представяне на фотографа: Ник Буун е американец, роден в щата Мичиган. От 3 години живее в Пловдив, България със съпругата, Марина. От 15 години се занимава любителски с фотография, а от 10-тина години и с дрон-фотография. Обича да снима природни пейзажи, но и любими хора и приятели. Впечатлява се от красивата природа на България. Със съпругата си и приятели управляват пикълбол спортен клуб в Пловдив, активни са в чуждестранната общност в Пловдив, обичат да ходят на туризъм в Родопите и други планини, както и да пътуват.

  

За конкурса

 

* * *

 

сряда, 5 февруари 2025 г.

Конкурс Моля, благодаря 2025 – от Бояна Йорданова

 

Бояна Йорданова

 

„Моля“, „Благодаря“

Есе

 

Сред хилядите думи, с които боравим ежедневно, има една малка, но безкрайно значима думичка- „моля“. Това не е просто учтива форма, нито банална част от етикета на общуване „Моля“ е дума изпълнена с уважение, смирение, благодарност, а понякога дори ³отчаяние.  Когато произнасяме „моля“ ние протягаме ръка не физически, а сякаш душевно. Търсим контакт, надяваме се на разбиране, на подкрепа. Тази дума носи и топлина и крехкост.

Тя е белег на възпитание, но и на сила, защото човек, който може да помоли, притежава силата и смелостта да признае, че не е самодостатъчен.  В обществото “моля“ е като мост между хората и без него общуването би било грубо, студено и безлично.  Една дума, която тежи толкова много, но често я изричаме без да се замислим. Тя е знак, че нищо не ни е дадено по право, а е дар.  Има и моменти, в които “моля“ е изплакана с последни сили, с отчаяна надежда, когато човек е на ръба на възможностите си, когато всичко изглежда изгубено,  “Моля“ е последният вик към света.

 Молим за помощ, за прошка,  за любов, за разбиране, Тези моменти превръщат думата в нещо повече от знак на учтивост. Тя се превръща в спасителна нишка, последен лъч надежда .  Но има и друго „моля“, онова,  което не е зов за помощ, а жест на признателност-отговор на  „благодаря“. Казваме го с усмивка, като знак, че е сторено добро. И в този малък диалог между  „благодаря“ и моля“ се крие истинската хармония между хората.   „Моля“ е малката дума, която прави света по-красив. Тя омекотява грубите ръбове на ежедневието и прави отношенията ни по-топли. Напомня ни, че всички сме зависими един от друг и, че най- ценните неща – любовта, разбирането, помощта-не могат да бъдат изискани, а само поискани с уважение.

 Думата „моля“ е вълшебна. Тя е нежна като шепот или силна като вик. Тя ни учи на смирение, но и на сила-защото само истински силния човек може да поиска без да заповядва.  Вълшебната дума „Благодаря“ Колко сила се крие в една единствена дума! Колко топлина, уважение и любов могат да бъдат събрани в седем прости букви-Благодаря!

Понякога я изричаме небрежно, понякога я забравяме, а друг път осъзнаваме, че именно тя е променила деня, дори живота ни.  Когато казваме  „благодаря“ ние не просто изразяваме учтивост-ние създаваме връзка, изграждаме мост между себе си и другия човек. Това е начин да покажем, че виждаме, че ценим, че уважаваме нечие добро дело, жест или просто присъствие в живота ни.  Но благодарността е нещо повече от думи.

Тя е състояние на духа, усещане, което изпълва сърцето ни и му придава лекота.  Истинската благодарност не е механична. Тя се усеща в погледа,  в усмивката, в искреността, с която я изричаме.  Колко пъти се замисляме за нещата, за които трябва да бъдем благодарни? Често сме толкова погълнати от проблемите, тревогите и желанията си, че забравяме колко много вече имаме.

Забравяме да благодарим за малките неща-за слънцето, което ни събужда сутрин, за въздуха, който дишаме, за хората, които ни обичат. А именно тези малки неща изграждат голямото щастие.  Има моменти , в които едно “Благодаря“ може да означава повече от хиляди думи, може да излекува болката, да даде сила, да покаже, че добрината не е напразна.  Един учител, който чува „Благодаря“ от своя ученик, един родител, на който детето каже  „благодаря“ за грижите, един приятел, който разбира , че е ценен-всичко това са мигове, които докосват сърцето.  Но най-важното  „благодаря“ е това, което казваме на самия живот. Благодарност за всеки ден, за всяка трудност, за всеки изстрадън успех, за всичко, което ни прави по-силни, за всеки човек, когото срещаме по пътя си.

Защото когато изпълним сърцето си с благодарност, започваме да виждаме света с други очи-не като място пълно с препятствия, а като безкраен дар, който заслужава да бъде ценен.  Затова нека не пестим тази магическа дума. Нека я казваме по- често на близките си, на приятелите си, на хората, които правят живота ни по-хубав. Защото  „благодаря“ не е просто дума – това е любов, облечена в букви.

 

Представяне на автора

Бояна Йорданова, преподавател в Детска градина „Аз съм българче“, Варна

 


 

* * *

  

Конкурс Моля, благодаря 2025 – Въпроси и отговори

 

Въпроси и отговори, свързани с

конкурса  Моля, благодаря


Както обичайно, всеки конкурс поражда въпроси, на които отговора не винаги може еднозначно да бъде изведен от текста на обявяването му. Стараем се бързо и ясно да отговаряме публично на възникващите въпроси и проблеми, с което се надяваме да помогнем не само на питащия, а и на всички интересуващи се.

 

Въпрос (Ж. Д.): Може ли в имейл да ви изпратя произведенията си (и данните си и )?

Отговор: Ако по уважителни причини не може онлайн, бихме приели и участие с имейл – поради важността на темата. Во е важно да се знае, че това сериозно затруднява работата на организаторите.

 

Въпрос (Б. Й.): Формуляра не се отваря. Какво да направя?

Отговор: През изминалите дни Гугъл направи няколко промени в работата на формулярите и вероятно с това се обясняват проблемите около попълването на формуляра без влизане в Гугъл-акаунт. Търсим решението на проблема, защото е важно всеки безпроблемно да може да попълва формулярите. Молим за търпение.

 

 


* * *

 

вторник, 4 февруари 2025 г.

Конкурс Моля, благодаря 2025

 

Фондация ВИА и Духовно ателие Народна Десница обявяват

Литературен-педагогически конкурс

Моля, благодаря

Целта на конкурса е да помогне моралното и културното възпитание на всички, особено на децата, като помогне осъзнаването на важността и вълшебното въздействие на някои думи, като моля, благодаря, прощавай, обичам и още много други. Още хо темата може да се прочете тук.

В конкурса може да участва всеки, който е навършил 14 години, приема условията на конкурса и в срок попълни онлайн формуляра на конкурса с писан или творчески съставен от него материал на български език, в съответствие с изискванията на категориите на конкурса.

Краен срок за попълването на формуляра е 31 май 2025.

Такса за участие няма.

Категориите на конкурса:

1. Стихотворение (най-много три, като едно стихотворение да не съдържа повече от 20 реда).

2. Разказ (един, с не повече от 3000 букви).

3. Игра (описание, правила, не повече от три игри).

4. Педагогическо, морално или подобно есе (едно, с не повече от 5000 букви).

Обявяване на печеливши, парични награзи няма.

Авторите на подходящите материали получават диплома и в подарък издания на Фондация ВИА по собствен избор, както и публикация в различните канали на организаторите, но преди всичко, благодарността на всички, които схващат и ценят смисъла на тази инициатива.

Тълкуването на целите, понятията и условията на конкурса може да бъде подпомогнато с публикации в блоговете на организаторите. При необходимост, може да бъде поискана помощ на адрес

molya2025@apeva.art

В общ случай, отговорът на такива запитвания да се очаква в поста Въпроси и отговори, който следва обявяването на конкурса.

Препоръчително е кандидатите да прочетат статията Защо и как да участваме в конкурсите на ВИА.

 



Варна-Будапеща, 4 февруари 2025

 

Формулярът на конкурса

 

* * *

 

Помни забравените 2024 – Равносметка

 

Благодарим на всички участници за отклика им на призива, който представлява  този конкурс. Тръбен знак за вечерна проверка.

 

Ето списъкът на тези, чийто творби вече са публикувани в блога.

 

Кристина Тотева

Людмила  Данова

Христилия Кулева

Моника Стоянова

Татяна Бобчева

 

 



* * *